Podsumowanie roku 2020 „W Labiryncie”

Rok 2020 był absolutnie wyjątkowy i nietypowy, nie tylko dla nas. Pandemia, mimo wielu ambitnych planów, naszych ogromnych starań i niemniejszej determinacji w dążeniu do założonego celu, zdecydowanie nie ułatwiła nam zadania. Jednak kończąc ten niełatwy okres 12 miesięcy, możemy z dumą przyznać, że zrealizowaliśmy wiele naszych założeń na rok 2020.
Miniony rok, pomijając zamknięcie z powodu pandemii obfitował w szkolenia, zarówno sportowe jak i każde inne, mające dodać naszym podopiecznym pewności siebie i zmotywować ich do większej dozy samodzielności.

Nordic Walking

Już na początku roku mieliśmy okazję do podniesienia poziomu wiedzy naszych podopiecznych, a to za sprawą Zdzisława Mądrego, reprezentującego Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących “JUTRZENKA” w Częstochowie. Uczestnicy tego szkolenia, byli w tym przypadku zawodnikami klubu sportowego SMP Chorzów. Dzięki temu szkoleniu nasi zawodnicy dowiedzieli się, jak poprawnie i bez uszczerbku na zdrowiu chodzić przy użyciu kijków do nordic walking’u, jak łatwo można popełniać błędy i jak ich unikać. Ponadto przewodnicy dowiedzieli się, w jaki sposób prawidłowo uprawiać ten sport wraz z osobą niewidomą, używając do tego celu tzw. szelek.
W dalszej perspektywie udało nam się stworzyć profesjonalną sekcję nordic walking’u i zakupić odzież sportową dla zawodników sekcji. Odzież tą wcześniej sami zaprojektowaliśmy, dbając o to, by na koszulkach znalazło się logo klubu SMP Chorzów.
Wykorzystując bezpośrednią bliskość Parku Śląskiego organizowaliśmy w nim spotkania w ramach naszej sekcji klubu SMP Chorzów. W spotkaniach uczestniczyły osoby niedowidzące jak i niewidome, chcące zadbać o tężyznę fizyczną z wykorzystaniem kijków.

Showdown nie tylko dla niewidomych – turniej powrócił po rocznej przerwie

Mamy za sobą niemały sukces organizacyjny. W siedzibie stowarzyszenia odbyły się bowiem w tym roku, zawody showdown. Organizatorem był klub SMP Chorzów, należący do naszego stowarzyszenia. Jednak pandemia przeszkodziła nam w skutecznym i regularnym odbywaniu treningów Showdown. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, zarówno zawodników jak i trenerów, byliśmy niejako zmuszeni zaprzestać organizacji treningów, a także musieliśmy odwołać wszelkie zaplanowane na luty i marzec wydarzenia sportowe. Decyzja ta została poparta odpowiednią uchwałą zarządu, tak klubu jak i Stowarzyszenia W Labiryncie.
Mimo tego, że przez jakiś czas nasi zawodnicy nie mogli trenować, nie poddawali się i ich wola walki została wynagrodzona. W ramach docenienia zawodniczych wysiłków klubowi udało się wystawić drużynę w mixcie do zawodów drużynowych w Kutnie, rozgrywanych na poziomie Mistrzostw Polski.

Pozostałe sekcje sportowe powstałe w ramach działalności klubu SMP Chorzów

W ramach działalności naszego klubu sportowego SMP Chorzów powstało jeszcze pięć sekcji sportowych, są to:
1. Kręgle klasyczne
2. Bowling
3. Szachy
4. Warcaby
5. Kolarstwo tandemowe.

W każdej sekcji rozwija swoje umiejętności 10 zawodników, wspomaganych przez parę trener-asystent. Dla naszych zawodników samo trenowanie jest nie lada sukcesem, uczącym i motywującym do samodzielnego funkcjonowania. Wszystkie siedem sekcji powstało dzięki wsparciu finansowemu, pochodzącemu z Ministerstwa Sportu.

Osiągnięcia sportowe członków stowarzyszenia – Złoto w Judo i II miejsce w Nordic Walking i inne tegoroczne nagrody

Nie było by uczciwym, nie poświęcić osobnego podrozdziału naszym największym tegorocznym osiągnięciom sportowym. Mamy ogromną przyjemność mogąc powiedzieć, że znamy i podziwiamy naszych zawodników za wytrwałość i sportowy upór, właściwy jedynie tym, którzy mają wielkie i wydawać by się mogło nieosiągalne marzenia.
Nasi zawodnicy: Grzegorz Służałek i Krzysztof Marciński swoim przykładem pokazali, że jeśli do marzeń dodamy ciężką pracę marzenia staną się rzeczywistością.
Pierwszy z wymienionych zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski w Judo, a drugi II miejsce w Pucharze Polski w Nordic Walkingu Obu Panom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Te opisane powyżej, to nasze najbardziej spektakularne osiągnięcia, jednak czasem już sam fakt wzięcia udziału w zawodach można uznać za osiągnięcie. Zawodnicy naszych sekcji sportowych, brali udział w następujących zawodach:
1. Półfinał MISTRZOSTW POLSKI w kręglach klasycznych w Pucku.
2. II integracyjny turniej Jurajski Showdown w Częstochowie.
3. Polska Liga showdown nie tylko dla mistrzów w Dźwirzynie.
4. DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI W SHOWDOWN w KUTNIE.
5. Puchar POLSKI w NORDIC WALKING w Piekarach Śląskich.
6. deblowe mistrzostwa Polski showdown w Boguszów – Gorce.
7. półfinał mistrzostw Polski w SHOWDOWN – POLSKA POŁUDNIOWA w ŚWIDNIKU.
8. Ogólnopolski turniej dla osób niewidomych i słabowidzących w kręglach klasycznych – Grand Prix w Gostynie.
9. Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w Bowlingu w Częstochowie
Z tego miejsca wszystkim naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy tegorocznych występów, życząc tym samym dalszej wytrwałości.

Edukacja dla Dostępności (EdD) – porozumienie i warsztaty dostępności Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej

W lutym w ramach współpracy pozasportowej, z organizacjami pozarządowymi województwa śląskiego, które zajmują się tematyką i potrzebami osób niepełnosprawnych – podpisaliśmy porozumienie międzyorganizacyjne, mające na celu zadbanie o edukacje i promowanie szeroko rozumianej dostępności, w każdym jej aspekcie, dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach spotkania, gdzie podpisaliśmy stosowne dokumenty, odbyły się także warsztaty z zakresu dostępności Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej dla osób niewidomych i niedowidzących. To właśnie tam odbyło się spotkanie założycielskie członków grupy Edukacja dla Dostępności (EdD).
Od maja w ramach EdD przeprowadziliśmy szereg szkoleń uświadamiających, na tematy związane z różnymi rodzajami dostępności.

„Smartfon oknem na świat” – projekt przy wsparciu fundacji PZU

Jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku 2020 dla nas było to, że wraz z Fundacją PZU
Realizowaliśmy projekt, który zatytułowaliśmy „SMARTFON oknem na świat”.
Zorganizowaliśmy bezpłatne szkolenie z zakresu obsługi smartfona.
Projekt był współfinansowany ze środków Fundacji PZU i miał na celu zwiększenie samodzielności
osób niewidomych i słabowidzących poprzez podniesienie umiejętności w komunikowaniu się, w
dostępie do informacji przy wykorzystaniu możliwości jakie daje smartfon z odpowiednim oprogramowaniem.

TyfloAkademia – pierwsze takie miejsce w polskim Internecie

Czym jest TyfloAkademia? To kanał obalający wszelkie mity, które krążą w społeczeństwie na temat osób z dysfunkcją narządu wzroku. Będący najlepszym dowodem na to, że wszystko jest możliwe i wszyscy ludzie mogą żyć normalnie, a to co wydaje się nieosiągalne dla osób niewidomych, czy niedowidzących wcale takie być nie musi. Wszystko jest kwestią nastawienia i czasem techniki wykonywania różnych czynności. Nazwa związana jest z nauką, a umieszczane na nim treści, kierowane są do wszystkich użytkowników Youtube’a, – widzących także. Kanał został stworzony dla wykorzystania potencjału edukacyjnego platformy. Prowadzący odcinki uczą osoby niewidzące,, jak korzystać z dedykowanych dla nich rozwiązań, jak i pokazują ich codzienne życie – bardzo często dokładnie takie, jak to osób widzących. Nietypowe jest natomiast, to że materiały na nasz kanał, sporządzane są przez osoby niewidome, które niejako wpuszczają widzów do swojego świata i pokazują, że normalne życie jest dostępne dla wszystkich. Do końca roku kanał zyskał 295 subskrybentów i nadal prężnie się rozwija.

Media o nas piszą – tu dowiecie się więcej

Na koniec mamy coś dla tych z Was, którzy chcieliby dowiedzieć się o naszym stowarzyszeniu i jego działalności czegoś więcej. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych (subiektywnie) publikacji na nasz temat.

W MIESIĘCZNIKU INFORMACYJNO-SZKOLENIOWYM STOWARZYSZENIA KULTURY FIZYCZNEJ, SPORTU I TURYSTYKI NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH “CROSS” ukazała się publikacja o naszym stowarzyszeniu.
Z kwietniowego numeru magazynu mogliście się dowiedzieć o planach chorzowskiego klubu SMP – Stowarzyszenie W LABIRYNCIE oraz w magazynie Polskich Niewidomych i Słabowidzących “Sześciopunkt” ukazała się publikacja o naszym klubie SMP Chorzów, który został powołany przez Stowarzyszenie “W Labiryncie” w 2019 roku.
Wydawcą magazynu jest Fundacja „Świat według Ludwika Braille’a”, a w majowym numerze Tomasz Matczak piszę
“W 2017 r. na łamach „Sześciopunktu” ukazał się artykuł mojego autorstwa zatytułowany „SMP”. Opowiadał o trzech niewidomych pasjonatach gry w showdown – Mariuszu, Sławku i Przemku. Postanowiłem sprawdzić, co u nich słychać?”.

Spoglądając wstecz wydaje się, iż mimo wielu niedogodności związanych z ogólną sytuacją w naszym kraju, naszą działalnością nie jest wcale tak źle. Życzcie nam, by rok 2021 był co najmniej tak owocny dla naszego stowarzyszenia jak ten miniony 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *