Turnus szkoleniowy „Naprawdę Można” dla osób niewidomych i słabowidzących

Dwie kobiety stoją na plaży, nad brzegiem morza. Są ustawione tyłem do morza, uśmiechają się. Mają na sobie długie spodnie i ciemne kurtki. Na kurtkach kamizelki odblaskowe. Obie trzymają w rękach kijki do nordic walkingu. Jedna z nich ma na głowie kaptur.Nowy rok dla naszego stowarzyszenia rozpoczął się bardzo intensywnie. Udało nam się zorganizować grupę dwudziestoosobową i wspólnie wyjechać nad Polskie morze na turnus szkoleniowy „Naprawdę Można” dla osób niewidomych i słabowidzących.
W dniach 19 -27.01.2021 w Gdańsku Sobieszewo odbył się turnus szkoleniowy „Naprawdę Można” dla osób niewidomych i słabowidzących.
Turnus zorganizowany był przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Sobieszewie. Pomimo dużych ograniczeń z powodu pandemii wszystkie zajęcia szkoleniowe odbywały się zgodnie z zasadami sanitarnymi zalecanymi przez MZ. Instruktorzy prowadzili zajęcia indywidualnie z osobami, które mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Podczas zajęć z orientacji przestrzennej, cenne uwagi i podpowiedzi instruktorów weryfikowały dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia beneficjentów. Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem poznawali nowe technologie, szczególnie aplikacje w telefonach komórkowych, np. umożliwiające korzystanie z pomocy asystenta lub odczytywanie informacji z kodów, oraz innych urządzeń np. znaczników. Dla wzmocnienia odporności i poprawy kondycji zalecany był półgodzinny spacer brzegiem morza. Propozycja ta zawsze przyjmowana była entuzjastycznie. Natomiast wolnym czasie przedstawiciele stowarzyszenia przeprowadzali pokaz z Nordic Walking. Gdzie pokazano jak poprawnie i bez uszczerbku na zdrowiu chodzić przy użyciu kijków do nordic walking’u. Ponadto przewodnicy dowiedzieli się, w jaki sposób prawidłowo uprawiać ten sport wraz z osobą niewidomą, używając do tego celu tzw. szelek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *