Ruszyły warsztaty w szkołach podstawowych

Na zdjęciu uśmiechnięty Mariusz pokazuje maszynę brajlowską zaciekawionym uczniom.Pierwszą szkołą, która została wybrana do realizacji projektu przez Stowarzyszenie „W LABIRYNCIE” to szkoła podstawowa o profilu sportowym nr 21 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie.
W czwartek 24.10.2019 klasa 7B wzięła udział w warsztatach „SHOWDOWN nie tylko Dla Niewidomych – integracja poprzez nowoczesną edukacje i sport”, które trwały aż 90 minut.
Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonują osoby niewidome w codziennym życiu, sporcie nauce i rekreacji. Młodzież zobaczyła i doświadczyła, a także poznała działanie sprzętu do pracy zabawy i codziennego użytku m.in. (udźwiękowiony komputer, notatnik brajlowski; dotykowa kostka Rubika, karty brajlowskie, szachy dla niewidomych; Udźwiękowiony telefon – wraz z aplikacjami,). Poznali plansze z pismem punktowym dla niewidomych, również mieli możliwość popróbować pisać w brajlu na maszynie i tabliczce brajlowskiej. Największym zaskoczeniem Było jednak to, gdy się dowiedzieli, że niewidomi tak jak oni też grają w piłkę nożną. Nawet Sławkowi udało się z chłopakami wymienić parę podań.
Zdjęcie grupowe - cała klasa uczniów ustawiona, część z nich ma zasłonięte oczy. Wśród uczniów jest Mariusz i Sławek.
Celem projektu jest uświadomienie młodym ludziom poprzez zajęcia praktyczne jak funkcjonują osoby Niewidome w codziennym życiu i jak im pomóc. Dzięki temu nie tylko wzrośnie ich wrażliwość na osoby niepełnosprawne, ale rozwinie się także umiejętność odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Ponadto zależy nam na rozpropagowaniu gry SHOWDOWN i zintegrowanie młodzieży z osobami Niewidomymi poprzez edukacje i sport. Liczymy na to, że dzięki tym zajęciom będą bardziej otwarci na nowe znajomości i pomoc między ludzką. Oprócz tego uczniowie wezmą jeszcze udział w treningach w Showdown w siedzibie stowarzyszenia W Labiryncie Przy ul katowickiej 167. Po wstępnej selekcji zgłosiło się sześciu uczniów, którzy będą reprezentować szkołę na turnieju 23.11.2019 r.
Przypomnijmy, że projekt dofinansowany jest z programu „Decydujesz, pomagamy” – projektem objęte trzy szkoły na terenie Chorzowa i miast ościennych. Za tydzień – to jest 31 października kolejne warsztaty odbędą się w szkole podstawowej nr 66 Imienia Janusza Korczaka w Katowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *