Podsumowanie roku 2023 – Postęp, zaangażowanie i odwaga

Na zdjęciu widać uśmiechniętego mężczyznę siedzącego za drewnianym biurkiem. Ma na sobie czarną marynarkę, białą koszulę w czarną kratę i jest łysy. Za nim znajduje się drewniana szafa z naklejką "CASINO AMAZONAS" na jednych z drzwi. Po prawej stronie w tle widać obraz przedstawiający postać ludzką w białym stroju na czerwonym tle.
PREZES
Stowarzyszenie „W labiryncie” podsumowuje rok 2023 jako okres pełen zmian, osiągnięć i wyróżnień. Ten czas był znaczący dla organizacji, wpisując się w jej dynamiczny rozwój oraz zaangażowanie w różnorodne inicjatywy.

Wybory zarządu i zmiany w komisji rewizyjnej

Jednym z kluczowych wydarzeń minionego roku było przeprowadzenie wyborów zarządu. Dzięki ogromnemu wsparciu członków, dotychczasowy zespół zarządzający został wybrany na kolejne pięć lat. To ogromna odpowiedzialność, którą podejmujemy z pełnym zaangażowaniem. Nie można również pominąć zmian w komisji rewizyjnej, gdzie dwie nowe osoby wniosły świeże spojrzenie i energię do naszej pracy.

Nowe projekty i osiągnięcia

W 2023 roku Stowarzyszenie „W labiryncie” zrealizowało cztery istotne projekty, obejmujące szeroki zakres działalności, począwszy od promocji aktywności fizycznej takiej jak nordic walking, poprzez turnieje sportowe aż po szkolenia z obsługi komputera, stanowiące ważny krok w kierunku niezależności dla osób z dysfunkcją wzroku.

  • „NORDIC WALKING – aktywność dla KAŻDEGO”
  • „W tandemie raźniej – nordic walking, bez granic”
  • „Ogólnopolski turniej Puchar Śląska SHOWDOWN nie tylko dla niewidomych”
  • „Nowoczesne technologie szansą na niezależność – szkolenie z zakresu obsługi komputera”

Społeczność

Nasze drzwi pozostają zawsze otwarte dla nowych członków. W minionym roku z radością przywitaliśmy kilka nowych twarzy. Serdecznie dziękujemy również osobom, które były z nami, a zdecydowały się odejść – ich wkład jest niezapomniany.

Osiągnięcia

Niebagatelnym osiągnięciem było także zdobycie trzeciego miejsca w prestiżowym konkursie „LODOŁAMACZE 2023” w kategorii „Instytucja”. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do kontynuowania naszej pasji, która od lat działa na rzecz integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Cieszymy się, że nasza praca została doceniona, i jesteśmy gotowi kontynuować naszą misję. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej.

Dostępność

Stowarzyszenie „W labiryncie” nieustannie angażuje się w zwiększanie obszarów dostępności. W siedzibie organizacji gościła projektantka Pani Małgorzata Pękala, która stworzyła grę terapeutyczną i rodzinną „Otwarcie być ze sobą”. Gra ta, dostępna również dla osób niewidomych dzięki kodom QR, stanowi kolejny kamień milowy w naszych działaniach na rzecz integracji.

Aktywność

Kolejnym istotnym wydarzeniem było aktywne uczestnictwo w Konferencji Naukowej pod hasłem „Większa Wiedza – Większa Tolerancja”, która odbyła się w Centrum Usług Społecznych w Lędzinach pod patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów różnych szczebli, radni powiatowi oraz reprezentanci instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Prezes Mariusz Miszuda i Wiceprezes Sławomir Cywka ze Stowarzyszenia „W LABIRYNCIE” opowiedzieli o grze Showdown oraz innych dyscyplinach sportowych, które są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Uczestnicy konferencji, reprezentujący różne instytucje i stowarzyszenia, mogli z bliska poznać zaangażowanie i wkład Stowarzyszenia w rozwój aktywności dla osób z niepełnosprawnościami.

SHOWDOWN nie tylko dla niewidomych

Jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń były cztery turnieje z cyklu „SHOWDOWN nie tylko dla niewidomych”, które odbyły się w różnych porach roku: wiosną, latem, jesienią oraz zimą podczas „Pucharu Śląska”. Udział wzięło w nich łącznie 42 osoby z różnych zakątków Polski. Nie tylko wyłoniliśmy mistrza Śląska, lecz również poznaliśmy zwycięzcę tytułu „Najlepszego Zawodnika Roku 2023”, który został uhonorowany wyjątkową nagrodą. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii stowarzyszenia przyznano nagrodę dla najlepszego zawodnika – widzącego.

Sukcesy sportowe

Stowarzyszenie „W labiryncie” może pochwalić się również znaczącymi sukcesami sportowymi. W 2023 roku zawodnicy stowarzyszenia zdobyli łącznie 7 medali w różnych dyscyplinach, takich jak strzelectwo laserowe, biegi, judo czy nordic walking. To dowód na ciągłe dążenie do doskonałości oraz zdolność mobilizacji osób z różnymi umiejętnościami do osiągania wspólnych celów. Historia sukcesu to nie tylko osiągnięcie złota przez Grzegorza Służałka, który już trzeci rok z rzędu zdobywa pierwsze miejsce w kategorii osób niedowidzących. To również udział w Otwartych Mistrzostwach Polski w Judo Osób z Niepełnosprawnościami i Europejskim Festiwalu Judo. Ponadto, sięgnęliśmy po srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Nordic Walking. Nasze osiągnięcia to także podwójny triumf naszych zawodników podczas Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Biegach Górskich i Biegach Przełajowych w Szklarskiej Porębie. Sukcesy odnieśliśmy także na Drużynowych Mistrzostwach Polski w strzelectwie laserowym oraz w emocjonującej 9. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego.
Dodatkowo dwóch naszych zawodników zakwalifikowało się do finałów Mistrzostw Polski w SHOWDOWN, a kilka osób skorzystało z obozów sportowych i szkoleń zorganizowanych przez stowarzyszenie „CROSS”.

TYFLOAkademia – rozwój, inspiracje i nowości

Rok 2023 okazał się wyjątkowym okresem, w którym nieustannie czerpaliśmy inspirację, poszerzaliśmy wiedzę i dzieliliśmy się nią z Wami. Nasz kanał, TYFLOAkademia, rozwijał się dynamicznie, a efekty naszej pracy naprawdę nas poruszyły. Przez miniony rok mieliśmy okazję podzielić się kilkoma znakomitymi produkcjami, szczególnie serią poświęconą wyjątkowym psom przewodnikom, ale to tylko niewielka część tego, co udało nam się osiągnąć.
TYFLOAkademia gościła w audycji Tyfloradia, gdzie Mariusz Miszuda i Sławomir Cywka ze Stowarzyszenia „W labiryncie” opowiadali o projekcie TYFLOAkademia, która przekazuje treści dla wszystkich chętnych nie pobierając przy Tym czesnego. Poruszaliśmy także temat Centrum Informacji dla niewidomych.
Ważnym wydarzeniem w 2023 roku było dołączenie TYFLOAkademii do platformy Buy Coffee. Dzięki temu nawet najmniejsze wsparcie (jak symboliczna kawa za piątaka) ma ogromne znaczenie dla rozwoju naszej działalności. Dzięki Wam możemy kontynuować naszą misję i rozwijać TYFLOAkademię.
W kwietniu 2023 roku TYFLOAkademia świętowała trzecią rocznicę istnienia. Niedawno rozpoczęła także podcast na Spotify.

Wsparcie dla Stowarzyszenia

Ważną informacją dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć działalność Stowarzyszenia „W labiryncie”, jest to, że od 2023 roku można przekazać organizacji 1,5% podatku. Aby to zrobić, należy wpisać numer KRS: Fundacja Studencka Młodzi-Młodym: 0000270261, kwotę 1,5% podatku, a w kolumnie cel szczegółowy: W LABIRYNCIE 12491. Uzyskane środki pomogą stowarzyszeniu realizować cele statutowe.

Podsumowanie

Rok 2023 był dla Stowarzyszenia „W labiryncie” czasem intensywnej działalności, wyjątkowych wydarzeń i znaczących osiągnięć. To był rok, który jednoznacznie potwierdził, że praca i zaangażowanie stowarzyszenia są kluczowe dla zwiększania dostępności i integracji społecznej, a tym samym dla poprawy życia osób z różnymi niepełnosprawnościami. Oczekujemy, że nadchodzący rok przyniesie jeszcze więcej projektów i osiągnięć ze strony Stowarzyszenia. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim za wsparcie i zaangażowanie. Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania i sukcesy, które niesie ze sobą nadchodzący rok.