Pierwszy w Polsce integracyjny turniej Showdown

Plakat promujący projekt "Decydujesz, Pomagamy". Na górze logo Tesco, Na środku logo Stowarzyszenia i SMP Showdown".W sobotę 23.11.2019 odbył się pierwszy w Polsce międzyszkolny integracyjny turniej w ramach projektu dofinansowanego z programu „Decydujesz, pomagamy” pt. „SHOWDOWN NIE TYLKO DLA NIEWIDOMYCH – integracja poprzez nowoczesną edukację i sport”.
W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 10 i 21 z Chorzowa oraz ze szkoły nr 66 z Katowic, a także drużyny składającej się z osób niewidomych i słabowidzących reprezentujących klub sportowy SMP prowadzony przez nasze stowarzyszenie.
Na zdjęciu dwoje uczniów gra w showdown, kilkoro uczniów obserwuje grę, którą nadzoruje Sławomir Cywka.Zawody odbyły się metodą drużynową. Każda z wymienionych szkół wystawiła jedną drużynę. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym – czyli maksymalnie drużyna mogła zdobyć trzy punkty. i tak się stało.
Pierwsze miejsce z trzema punktami zajęła Szkoła Podstawowa nr 21 im. Gerarda Cieślika z Chorzowa.
Drugie miejsce z dwoma punktami należy do drużyny SMP Chorzów.
Trzecie miejsce – z jednym punktem – Szkoła Podstawowa nr 66 im. Janusza Korczaka z Katowic.
Czwarte miejsce (zero punktów) zajęła Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kochanowskiego z Chorzowa.
Należy podkreślić, że mecze były bardzo zacięte. Drużyna szkoły nr 21
i szkoły nr 10 w składzie której były dwie dziewczyny oraz najmłodszy uczestnik turnieju – siedmioletni Alan – grali punkt za punkt i zrobił się remis 8 – 8. Potem padła bramka dla szkoły nr 21. Zawodniczkom nie udało się odrobić tej straty i przegrały mecz. Tym sposobem puchar trafił do szkoły sportowej nr 21 w Chorzowie.
Uczestnicy turnieju otrzymali drobne upominki oraz medale stosownie do zajętego miejsca.
Na zdjęciu zawodnicy trzymający dyplomy. Na środku zawodnik ze złotym medalem. Przed zawodnikami stoi stół do Showdown. Wśród zawodników stoją Mariusz i Sławek.Głównym celem turnieju nie było jednak wyłonienie zwycięzcy, a integracja osób mających problemy ze wzrokiem.
Podczas warsztatów w szkołach i turnieju uczniowie mogli się osobiście przekonać, że niewidomi w sumie nie różnię się mentalnie od innych osób, tylko pewne rzeczy wykonują stosując metody przy których wzrok nie jest potrzebny.
Uczniowie wyrazili również chęć udziału w treningach organizowanych przez nasze stowarzyszenie oraz udział w comiesięcznym turnieju „ Showdown nie tylko dla Niewidomych ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *