KRAKÓW na celowniku! Niewidomi widzą więcej

Wystartowaliśmy w tym roku z akcją „ZWIEDZANIE JEST FAJNE”. To cykl wyjazdów, podczas których będziemy mieli okazję lepiej poznać nasz kraj, jego zabytki, kulturę, sztukę, posmakować dań kuchni regionalnej, lepiej się poznać, zintegrować.

Kolarz zdjęć przedstawia m.in. zdjęcie grupowe uczestników wyjazdu przed Centrum Nauki i Zmysłów – WOMAI, obraz i myśl Izabeli Czartoryskiej „ Ojczyzno nie mogłam cię ochronić, niechaj cię przynajmniej uwiecznię”, uczestniczkę wyjazdu Bernadetę Kozioł w historycznej peruce oraz dużą zamkową wazę ceramiczną.
Zwiedzanie jest fajne
W sobotę 2 kwietnia rano wyruszyliśmy w pierwszą podróż do pięknego i klimatycznego Krakowa.
Na wystawie w WOMAI – Centrum Nauki i Zmysłów zgasły całkowicie światła, a my daliśmy się wprowadzić do królestwa zmysłów. W bezwzględnym mroku spróbowaliśmy poznać świat z perspektywy osoby niewidomej, wykreowaliśmy w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, ale co możemy usłyszeć, a nawet poczuć dotykiem lub węchem. Można powiedzieć, że niewidomi widzą więcej. To pozwala stwierdzić, że świat w ciemności też potrafi zachwycać, czynić go ciekawym, pięknym, pełnym różnych doznań, emocji…
Zwiedziliśmy również z przewodnikiem Muzeum Książąt Czartoryskich. Mogliśmy tam dotknąć historii, niektórych eksponatów muzealnych jak np. „Dama z gronostajem” Ten najważniejszy i najcenniejszy w polskich zbiorach obraz jest dostępny w formie wypukłej tyflografiki dla osób niewidomych. Niewątpliwie warto było doświadczyć tego wszystkiego, bo zwiedzanie jest fajne.