Zakończenie Pierwszej Edycji Szkolenia 'Dostępność na Wyciągnięcie Ręki’ – Sukces i Nowe Możliwości!

Zdjęcie przedstawia sześć osób zgromadzonych wokół stołu. Pięć osób siedzi na krzesłach, a jedna stoi. Wszystkie osoby trzymają w rękach smartfony i patrzą na ich ekrany. W tle zdjęcia widać tablicę z plakatem informacyjnym.
Uczestnicy podczas zajęć
Miło nam poinformować, że w sobotę 29 czerwca 2024 roku zakończyła się pierwsza edycja szkolenia „Dostępność na Wyciągnięcie Ręki”, skierowanego do osób niewidomych i słabowidzących. 10 uczestników z całej Polski z sukcesem ukończyło egzamin i zdobyło niezbędną wiedzę oraz umiejętności do efektywnego korzystania ze smartfona. Szkolenie zorganizowane przez Stowarzyszenie „W LABIRYNCIE” w ramach projektu dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miało na celu zwiększenie udziału społecznego osób niewidomych i słabowidzących poprzez umożliwienie im łatwiejszego dostępu do informacji i komunikacji za pomocą nowoczesnych technologii. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich START w Wiśle i obejmowały szeroki zakres zagadnień:

  • Obsługa smartfona: Uczestnicy nauczyli się korzystać z czytników ekranu (TalkBack, VoiceOver), dostosowywać smartfon do swoich potrzeb, poruszać się po interfejsie i korzystać z gestów nawigacyjnych.
  • Internet: Poznali sposoby bezpiecznego i efektywnego korzystania z internetu, m.in. wyszukiwanie informacji, nawigacja po stronach internetowych, korzystanie z poczty e-mail i mediów społecznościowych.
  • Aplikacje: Nauczyli się korzystać z przydatnych aplikacji, m.in. do rozpoznawania tekstu, nawigacji, zamawiania taksówek i przejazdów, czytania książek i newsów, oglądania filmów z audiodeskrypcją, robienia zakupów online i zarządzania czasem.
  • Sztuczna inteligencja: Poznali zastosowania sztucznej inteligencji w codziennych czynnościach, m.in. do generowania grafiki i tekstu, tworzenia różnego rodzaju treści pisanych, przyspieszenia i ułatwienia pracy, tłumaczenia języków i uzyskiwania informacji.
  • Komunikacja: Udoskonalili swoje umiejętności komunikacji z bliskimi i znajomymi za pomocą komunikatorów internetowych oraz odkryli potencjał mediów społecznościowych.

Pięć osób siedzi przy drewnianym stole. Wszystkie osoby są zaangażowane w różne czynności gównie skupiają uwagę na swoich smartfonach.
Uczestnicy podczas zajęć
Oprócz zajęć teoretycznych, uczestnicy mieli również możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji: basenu krytego i siłowni na terenie ośrodka.
Dodatkową atrakcją dla uczestników była przejażdżka kolejką turystyczną „Ciuchcia Martusia”, która umożliwiła im odkrycie piękna Wisły i jej okolic w wyjątkowy sposób.
Pierwsza trasa, którą mieliśmy przyjemność pokonać, prowadziła obok:

  • Skoczni im. Adama Małysza
  • Galerii Adama Małysza
  • Zamku Prezydenckiego na Zadnim Groniu
  • Dużej i małej zapory
  • Wylęgarnie pstrąga

Natomiast w drugim tygodniu szkolenia uczestnicy wybrali się na drugą trasę, która obejmowała:

  • Galerię Adama Małysza
  • Dom Adama Małysza
  • Klub „U Bociana”
  • Wiadukt kolejowy
  • Starą Skocznię
  • Kościół z wieżą z XVI wieku
  • Muzeum aptekarstwa
  • Trasy narciarskie FIS
  • Kościół drewniany z XVIII wieku

Opinie kursantów

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w szkoleniu z obsługi smartfona. Nasi instruktorzy to ludzie z wielką empatią i doświadczeniem, potrafiący przekazać swoją wiedzę w sposób bezstresowy i przystępny dla osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki nim poznałam aplikacje służące do rozpoznawania tekstu na obrazach i dokumentach, nawigacji z użyciem map i systemu GPS, korzystania z PKP i komunikacji miejskiej, zamawiania taksówek, robienia zakupów i wielu jeszcze innych. Wykorzystanie tych aplikacji będzie dla mnie dużym ułatwieniem w codziennych czynnościach. Dzięki nim wzmocniłam też swoją samodzielność i samoocenę. Dodatkowym i bardzo ważnym atutem takiego szkolenia jest możliwość poznania osób z taką samą niepełnosprawnością i podobnymi problemami. Wspólne zajęcia, rozmowy, wymiana doświadczeń pomagają w nabraniu pewności siebie i sprawiają, że życie osób z dysfunkcją wzroku może być łatwiejsze i ciekawsze. Bardzo dziękuję wszystkim za okazane serce i przekazaną wiedzę. Pozdrawiam, Danuta

Szkolenie przebiegło z najlepszej półki edukacyjnej z jaką kiedykolwiek się spotkałam, prze wspaniała atmosfera i wyrozumiali wykładowcy. Mariusz i Krzysztof dawali wszystko z siebie dla dobra nas – uczestników, polecam wszystkim tylko tych ludzi, jak się chcecie czegoś dobrze nauczyć. Pozdrawiam, Maryla

W maju i czerwcu brałam udział w szkoleniu obsługi smartfona. Wykładowcami byli: pan Mariusz i pan Krzysztof, którzy posiadają ogromną wiedzę i przekazują ze zrozumieniem w sposób dokładny ciekawy i przystępny. Nauczyłam się obsługiwania nowych aplikacji na telefonie, które ułatwią mi codzienne życie. Ze szkolenia jestem bardzo zadowolona dzięki któremu podwyższyłam swoją wiedzę i polecam każdemu. Pozdrawiam, Teresa

Przy drewnianym stole siedzą cztery osoby. Każda z nich skupiona jest na ekranie swojego smartfona. Dwie osoby korzystają ze słuchawek. Z lewej strony stołu znajduje się tablica z plakatem informacyjnym.
Uczestnicy podczas zajęć
Uczestnicy szkolenia otrzymali również materiały edukacyjne w formie skryptów zawierających szczegółowe omówienie zagadnień poruszanych na zajęciach. Dodatkowo, skrypty te wzbogacono o aktywne linki do wszystkich prezentowanych aplikacji, co ułatwi absolwentom samodzielne utrwalanie nabytej wiedzy i korzystanie z poznanych narzędzi w codziennym życiu.
Wszystkim absolwentom I edycji szkolenia „Dostępność na Wyciągnięcie Ręki” serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów w nauce i rozwoju umiejętności cyfrowych, które z pewnością ułatwią im codzienne funkcjonowanie i zwiększą ich niezależność.
Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach szkolenia!