SMP na Podium! Srebrny Wyczyn na Mistrzostwach Polski Nordic Walking

Zawodnicy w konkursie indywidualnym w koszulkach klubowych SMP oraz numerami startowymi - od lewej: Krzysztof Marciński. Beata Michalec wraz z przewodnikiem w tandemie Natalią Lis na linie startu/mety trasy w Janikowie.
Zawodnicy w konkursie indywidualnym
Drużynowe Mistrzostwa Polski, Puchar Polski NIEWIDOMYCH i SŁABOWIDZĄCYCH W NORDIC WALKING JANIKÓW 1-4.09.2023 r. dobiegły końca. W niniejszych zawodach wystartowało około 30 zawodników z całej Polski oraz 8 drużyn po 3 osoby (kobiety i mężczyźni w dowolnej mieszanej konfiguracji z jednego klubu).
Zawody zostały przeprowadzone w grupach startowych. Kategoria B1 oznaczała bezwzględne kontaktowe korzystanie z pomocy asystenta/przewodnika oraz konieczne zasłonięcie oczu zawodnika zaciemnionymi goglami lub okularami zasłaniającymi pole widzenia. Natomiast kategoria B2 to samodzielny marsz zawodników, bez pomocy asystenta, a także względne (zależne od warunków terenowych oraz pogodowych) bezkontaktowe lub kontaktowe korzystanie z pomocy asystenta.
Przewodnikami na zawodach mogą być zawodnicy kategorii B-2 startujący z własnymi numerami startowymi, których stan wzroku pozwalał na bezpieczne prowadzenie zawodnika B-1 lub B-2.
Zawody zostały przeprowadzone w grupach wiekowych, dzieląc zawodników na juniorów (do 18 roku życia) i seniorów.
Trasa zawodów miała długość około 5 km i prowadziła przez znakowane szlaki Nordic Walking. Była dostosowana do potrzeb zawodników słabowidzących, co stanowiło ważny aspekt tych zawodów.
Nasz klub, SMP Chorzów w Janikowie, reprezentowali w tym roku:
Beata Michalec, Krzysztof Marciński oraz Sławomir Cywka.
Zawodnicy ci stanęli na starcie trasy o długości około 4,5 km, która wiodła przez malownicze tereny leśne na prawym brzegu Odry na północ od Oławy w Janikowie. Warunki pogodowe były wręcz idealne, co sprzyjało rywalizacji.

A teraz przyszedł czas na ogłoszenie wyników.

W kategorii B1 kobiet Beata Michalec osiągnęła czas 37 minut i 50 sekund, zdobywając zaszczytne drugie miejsce. To ogromne osiągnięcie, za które serdecznie gratulujemy! Co więcej, trzeba podkreślić, że Beata wraz ze swoją przewodniczką/asystentką Natalią Lis brały udział w zawodach nordic walking po raz pierwszy, co czyni ten sukces jeszcze bardziej imponującym.

Dekoracja zwyciężczyń indywidualnych w kategori B1 kobiet w ramach Pucharu Polski w Janikowie. Od lewej - drugie miejsce Beata Michalec wraz z przewodnikiem w tandemie Natalią Lis z pucharem w ręku. Po środku miejsce pierwsze Sandra Orłowska z przewodniczką oraz Bożena Grusza z przewodniczką z prawej miejsce trzecie..
Dekoracja zwyciężczyń indywidualnych w kategori B1 kobiet

W kategorii B2 mężczyzn Krzysztof Marciński uzyskał czas 34 minuty i 53 sekundy, zajmując 8 miejsce.

Drużynowo niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem, z powodu nieprzewidzianych okoliczności na trasie zawodów naszej drużynie nie udało się dokończyć sztafety. Niemniej jednak chcielibyśmy podziękować naszym zawodnikom za ich zaangażowanie, determinację, wolę walki i życzyć im dalszych sukcesów.

Organizatorem tych emocjonujących zawodów było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross”, zadanie zaś dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Współorganizatorami było Stowarzyszenie Guide, Stowarzyszenie Janików nad Smortawą oraz Nadleśnictwo Oława.

Nordic walking to nie tylko hobby, to także sposób na życie, który przynosi wiele satysfakcji i radości wszystkim uczestnikom tych wyjątkowych zawodów. Oby kolejne zawody przynosiły równie wiele emocji i osiągnięć!