SMARTFON OKNEM NA ŚWIAT – PODSUMOWANIE PROJEKTU

Grafika przedstawia smartfon. Na wyświetlaczu duże logo Fundacji PZUNiedawno Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „W Labiryncie” zakończyło przeprowadzane przez siebie zajęcia warsztatowe, uruchomione z myślą o podopiecznych. Są to osoby niewidome i niedowidzące – w warsztatach brało udział 10 osób Uczestnicy szkolenia zyskali szansę zwiększenia swojej samodzielności dzięki odbyciu certyfikowanego kursu „SMARTFON OKNEM NA ŚWIAT”. Było to możliwe m.in. dzięki wsparciu Fundacji PZU.
W ramach kursu nie tylko podnieśli oni umiejętności komunikacyjne – ucząc się po prostu dzwonić, czy wysyłać wiadomości SMS, ale także dowiedzieli się:
 Jak wyszukiwać połączenia komunikacji miejskiej i międzymiastowej?
 W jaki sposób mogą wykorzystać swój telefon przy dokonywaniu płatności bezgotówkowych?
 Jak działają oraz jak obsłużyć aplikacje GPS, dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym, ułatwiające piesze poruszanie się po mieście?
Mówiąc krótko poznali możliwości życiowo przydatnego – z ich punktu widzenia – wykorzystania funkcji telefonu z VoiceOver’em. Dzisiejsze telefony mają bowiem wiele funkcji, są jak małe komputery. Wystarczająco rozbudowane technologicznie, by w sytuacjach kiedy to konieczne służyć użytkownikom ogromem przydatnych informacji i aplikacji, ale i dostatecznie małych, by być zawsze dostępnym i zawsze obecnym w każdej kieszeni.
Dla osoby z niewidomej i niedowidzącej korzystanie z nowoczesnego telefonu pozwala ograniczyć konieczność korzystania z pomocy osób trzecich, a to ma niewątpliwie wpływ na odczucia tych osób ich poczucie władzy nad własnym życiem i samostanowienia o sobie.
Mamy nadzieję, że odbyte szkolenie pozwoli jego uczestnikom na dalszy rozwój osobisty. Każdemu serdecznie gratulujemy ukończenia szkolenia i zapraszamy do dalszego udziału w podejmowanych przez stowarzyszenie działaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *