Puchar Śląska 2023, walka o Pluszową Rakietę i Tytuł Mistrza Śląska

Na zdjęciu są dwaj mężczyźni stojący w pomieszczeniu z drewnianymi panelami na ścianie. Obaj mają na sobie niebieskie koszulki z napisem "Puchar Śląska" i czarne spodnie. Za nimi znajduje się roll-up z informacjami o stowarzyszeniu "W Labiryncie" oraz kilka pucharów na czerwonym obrusie.
Organizatorzy
Wybrzmiał już ostatni gwizdek więc za nami wielkie święto sportu. Ogólnopolski Turniej PUCHAR ŚLĄSKA. Ten turniej odbywał się w ramach cyklu „SHOWDOWN nie tylko dla niewidomych” – Wiosna, Lato, Jesień, Zima i miał miejsce w Hotelu Skaut w Chorzowie w dniach 2-3 grudnia 2023 r. Projekt został dofinansowany z budżetu Województwa Śląskiego. Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie „W LABIRYNCIE” oraz klub sportowy SMP Chorzów. W tym cyklu, kto tylko miał ochotę na sportową rywalizację miał możliwość walczyć o Pluszową rakietę SHOWDOWN SMP. W Pucharze Śląska wzięło udział, aż 24 zawodników, w tym co nas bardzo cieszy aż czwórka zawodników była widząca. Walka odbywała się w systemie eliminacji, gdzie dwie najlepsze osoby z grupy awansowały dalej, a pozostali gracze zostali sklasyfikowani na podstawie zdobytych punktów i miejsc w grupie. Tym razem faworyci nie zawiedli i nie było większych niespodzianek.
Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn w jasnoniebieskich koszulkach grających w showdown. Mężczyzna po lewej stronie ma na głowie czarne okulary i jest w pozycji pochylonej, gotowej do gry. Mężczyzna po prawej stoi prosto i trzyma rakietkę w dłoni.
Zawodnicy podczas gry

Pierwszy dzień turnieju rozpoczął się o godzinie 9:00 od pierwszego gwizdka, co było niezwykłym momentem zarówno dla niewidomych sportowców, jak i dla wszystkich obecnych. To spotkanie przyciągnęło pasjonatów showdowna z całej Polski, zarówno tych, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z tą dyscypliną, jak i weteranów. Emocje sięgały zenitu, a duch rywalizacji był obecny do ostatniego gwizdka. Każdy z zawodników walczył o jak najlepszą pozycję. To wyjątkowa okazja, aby podkreślić, że sport jest dostępny dla każdego, bez względu na ewentualne ograniczenia. . Wszyscy byliśmy częścią tego wielkiego wydarzenia.
W pierwszym dniu rozegraliśmy aż 64 mecze. To był naprawdę niezapomniany dzień pełen nieprzewidywalnych momentów i wspaniałej rywalizacji.
Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn grających w showdown. Oboje mają na sobie niebieskie koszulki.
Zawodnicy podczas gry w showdown

Drugi dzień turnieju przyniósł nam wielki finał, który zadecydował o tym, kto zostanie mistrzem Śląska. To był moment, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Ponadto poznaliśmy również zwycięzcę tytułu „Najlepszego Zawodnika Roku 2023”, który został uhonorowany specjalną nagrodą. W trakcie tego dnia rozegrano także spotkania od ósmego do pierwszego miejsca.

Zwycięzcą turnieju, po raz trzeci, okazał się Paweł, co czyni go królem ligi. Ponadto zdobył Puchar Śląska, pokonując Witka 3:1 w finale. Sławek natomiast pokonał Katarzynę z Olsztyna 3 / 1.

Na zdjęciu widoczny jest stół z czerwonym obrusem, na którym ustawione są trofea sportowe i różne przedmioty. Są tam trzy puchary o różnych rozmiarach, złoty i kilka srebrnych medali, a także czarne plecaki z białym napisem "PUCHAR ŚLĄSKA". Obok stoi roll-up stowarzyszenia "W LABIRYNCIE".
Nagrody
Turniej odbył się w miłej atmosferze. Na zakończenie zawodów, podczas gali wręczenia nagród każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal, plecak oraz odblaskową opaskę. Warto podkreślić, że na początku turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali koszulkę z logotypami: Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia „W LABIRYNCIE” oraz klubu sportowego SMP.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika – widzącego, która została przyznana po raz pierwszy z Ilością 13 punktów zdobyła Monika Wawoczny z Chorzowa.
W przyszłym roku planujemy kontynuować ligę, ponieważ pomysł ten został przyjęty z entuzjazmem zarówno przez organizatorów, jak i zawodników.

Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn stojących obok siebie, każdy z nich trzyma puchar i ma zawieszony na szyi medal. Są ubrani w niebieskie koszulki z napisem "PUCHAR ŚLĄSKA" i czarne spodnie. Dodatkowo, dwóch z nich trzyma czarne plecaki. W tle znajduje się roll-up z informacjami o stowarzyszeniu "W Labiryncie".
Zwycięzcy

Zwycięzcami turnieju zostali:

 1. Miejsce – Paweł Ejzenberg
 2. Miejsce – Witold Górak
 3. Miejsce – Sławomir Cywka

Najlepszym zawodnikiem Roku 2023 został:
Paweł Ejzemberg.

Paweł otrzymał również unikalną Pluszową rakietkę SMP – jedyną taką nagrodę w Polsce.

Zdjęcie przedstawia pluszową rakietkę owiniętą przezroczystą folią, związaną złotymi wstążkami na obu końcach. Rakietka leży na czarnym, błyszczącym tle.
Pluszowa rakietka

Cieszymy się, że możemy wyróżnić naszych zawodników czymś tak wyjątkowym. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom.

Na zdjęciu widać trzy osoby. Dwie kobiety stoją z przodu, jedna z nich zakłada drugiej plecak na ramię. Kobieta zakładająca plecak uśmiecha się, ma jasne włosy związane w koński ogon i nosi czarną koszulkę. Kobieta, której zakładany jest plecak, ma ciemne włosy związane w kok i nosi błękitną koszulkę. W tle widać mężczyznę w jasnoniebieskiej koszulce, który obserwuje sytuację. Na stole przed nimi znajdują się różne trofea i medale. Na ścianie wisi plakat z informacjami o wydarzeniu sportowym.
Wręczanie nagród

Wyniki turnieju „showdown nie tylko dla niewidomych” zima 2023/Puchar Śląska

 1. miejsce Ejzemberg Paweł
 2. miejsce Górak Witold
 3. miejsce Cywka Sławomir
 4. miejsce Raczyńska Katarzyna
 5. miejsce Zastępski Łukasz20r
 6. miejsce Niesyczyński Piotr19r
 7. miejsce Miszuda Mariusz
 8. miejsce Tokarska Ilona
 9. miejsce Kosiński Stanisław
 10. miejsce Woźniak Marta
 11. miejsce Górak Tomasz
 12. miejsce Stefańczyk Jakub
 13. miejsce Hyla Patryk
 14. miejsce Niesyczyńska Bogusia
 15. miejsce Mazur Wiktoria
 16. miejsce Wysocka Aleksandra
 17. miejsce Macierakowski Mateusz
 18. miejsce Miszuda Kamil
 19. miejsce Kowal Agnieszka
 20. miejsce Stefańczyk Katarzyna
 21. miejsce Zawodnik Katarzyna
 22. miejsce Janas Jerzy
 23. miejsce Kosińska Monika
 24. miejsce Ochman Patrycja