Podsumowanie roku 2019

Za nami bardzo intensywny rok. Podsumujmy to co udało nam się osiągnąć.

Dostępność PLUS

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku było to, że dołączyliśmy do grona sygnatariuszy partnerstwa na rzecz dostępności. Zostaliśmy ambasadorem w programie “Dostępność Plus” i razem z organizacją “Rozwiązania Dla Niewidomych” w ramach współpracy partnerskiej rozpoczęliśmy realizację projektu “KOMUNIKACJA MIEJSKA DLA NIEWIDOMYCH” w Katowicach, Projekt ten który polega na zwiększeniu dostępności komunikacji miejskiej dla osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Mapy dla niewidomych

Ponadto wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej wraz z Uniwersytetem SWPS – Wydział Zamiejscowy w Katowicach rozpoczęliśmy realizację projektu “INTEGROWANY SYSTEM NAWIGACJI NIEWIZUALNEJ W PRZESTRZENI ARCHITEKTONICZNEJ I URBANISTYCZNEJ DLA OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZĄCYCH”., który polega na stworzeniu kompleksowego rozwiązania zapewniającego osobom niewidomym intuicyjne poruszanie się po dowolnych budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach komercyjnych.

Własna siedziba

Kluczowym wydarzeniem dla nas było wzięcie udziału w przetargu na lokal użytkowy dla stowarzyszenia. Udało nam się wygrać i podpisać umowę. Następnie przeprowadziliśmy generalny remont lokalu.

System Elpis

Podpisaliśmy list intencyjny ze Stowarzyszeniem Elpis.help. W sprawie dodania naszego stowarzyszenia do systemu Elpis., czyli do dołączenie nas w aplikacji mobilnej na system Android.

Współpraca z redakcją holistic.news

Kolejnym dużym sukcesem było rozpoczęcie współpracy z portalem Holistic, która polega na konsultacjach i współtworzeniu m.in.
– wprowadzeniu udogodnień dla słabowidzących na portalu holistic.news
– wydawaniu print-u w PDF-ie dla osób niewidomych
– wprowadzeniu audiodeskrypcji na portalu i w pliku PDF-ie
– wprowadzeniu kodów QR
– cyklu wywiadów i podcastów dotyczących osób niewidomych i słabowidzących, które mają na celu zniwelowanie barier społecznych, które sprzyjają wykluczeniu
– stworzeniu płyty CD z audiobookiem do następnego wydania drukowanego Holistic
– decyzji o współpracy i wzajemnym wspieraniu się w działaniach
– dalszych zmian i udogodnień, które wspólnie wypracujemy.

Warsztaty z tworzenia map dla Niewidomych

Kolejnym wydarzeniem dla naszego stowarzyszenia była możliwość poprowadzenia warsztatów “Mapy dla niewidomych” mające na celu wypracowanie sposobu tworzenia użytecznych map dla osób niewidomych. Warsztaty zostały zorganizowane wspólnie z kadrą pedagogiczną oraz niewidomymi uczniami z SOSW Dąbrowa Górnicza, Katarzyną Ujma-Wąsowicz wraz ze studentami Architektury na Politechnice Śląskiej, Anią Grucą wraz ze studentami Psychologii na SWPS, Uniwersytet Humanistyczno- Społeczny – Wydział Zamiejscowy w Katowicach oraz Fundacją Wygrajmy Razem.

Klub Sportowy SMP Chorzów

Jako stowarzyszenie powołaliśmy klub sportowy, który to w rywalizacji sportowej na zewnątrz występuje jako Klub Sportowy SMP Chorzów reprezentowany przez członków stowarzyszenia W Labiryncie. Siedziba znajduje się pod adresem:
ul. Katowicka 167, 41-500 Chorzów.

Zawody sportowe

Po raz pierwszy załoga SMP miała możliwość i zaszczyt reprezentować samą siebie na II turnieju – Polska Liga “Showdown nie tylko dla Mistrzów”, a także na mistrzostwach Polski w biegu na 10 km w Bydgoszczy. Ponadto nasi zawodnicy reprezentowali barwy naszego klubu na półfinałach mistrzostw Polski w Showdown – Polska południowa w Świdniku.

Każdy zuch lubi ruch

Nasze stowarzyszenie przyczyniło się do zakupu nagród i upominków dla przedszkolaków.
V Integracyjna Mini Spartakiada „Każdy zuch lubi ruch” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Showdown – spełniamy marzenia Niewidomych

Stworzyliśmy kampanię showdown na portalu Polakpotrafi.pl „Showdown – spełniamy marzenia Niewidomych”. Zbieraliśmy tam środki na stół do gry w Showdown. Niestety nie udało nam się zdobyć całej kwoty na zakup nowego stołu, ale udało się uzbierać tyle, aby przetransportować z Kutna używany stół.

VI edycja – Tesco – Decydujesz, pomagamy!

Wzięliśmy udział w konkursie VI edycja – Tesco – Decydujesz, pomagamy! Gdzie nasz projekt pt. “Showdown nie tylko dla niewidomych – integracja poprzez nowoczesną edukację i sport” zajął II miejsce. Celem projektu było uświadomienie młodym ludziom poprzez zajęcia praktyczne jak funkcjonują osoby niewidome w codziennym życiu oraz jak można im pomóc.
Ponadto zależało nam na rozpropagowaniu gry SHOWDOWN i zintegrowanie młodzieży z osobami niewidomymi poprzez edukacje i sport. Oprócz zajęć sportowych młodzież poznała dzięki tym warsztatom między innymi techniki bezwzrokowego uczenia się, poruszania, oraz radzenia sobie w codziennym życiu.

Pierwszy w Polsce integracyjny turniej Showdown

Zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce międzyszkolny integracyjny turniej pt. Showdown nie tylko dla niewidomych, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 10 i 21 z Chorzowa oraz ze szkoły nr 66 z Katowic, a także drużyny składającej się z osób niewidomych i słabowidzących reprezentujących Klub Sportowy SMP prowadzony przez nasze stowarzyszenie.

Pisali o nas

W audycji z cyklu “Czas na Społeczeństwo” w rozmowie z Krzysztofem Wostalem opowiedzieliśmy o Showdown, kilku innych dyscyplinach sportu dostępnych dla ludzi niewidomych, a także o działaniach naszego stowarzyszenia.
Zostaliśmy zaproszeni przez Michała Dziwisza do Tyfloradia. gdzie również opowiadaliśmy o działalności stowarzyszenia.
Udzieliliśmy wywiadu dla Holistic.News pt. „Ludzie zza weneckiego lustra”.
„Osoby widome czasami traktują nas jak ludzi zza weneckiego lustra. Myślą, że mogą nas obserwować, patrzeć co robimy, choć my ich nie widzimy” stwierdziliśmy w rozmowie z Holistic.News. A także pisali o nas na portalu SILESIA24.

Cel został osiągnięty

Jednak najważniejszym wydarzeniem 2019 roku dla stowarzyszenia „W Labiryncie” było to, że zostaliśmy przyjęci w poczet członków i organizacji.:
Związek Kultury Fizycznej „OLIMP” oraz
Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „CROSS”.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie i pomoc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *