Co to jest Showdown?

Showdown to dyscyplina, której pole gry przypomina boisko do hokeja, a sposób gry – popularnego szczególnie w kurortach cymbergaja.
Jak się w to gra?
Gra toczy się na okolonym bandami stole o zaokrąglonych rogach. Na węższych, przeciwległych bokach prostokąta, w centralnej części, umieszczone są bramki. Boisko na równe połowy dzieli tzw. ekran, czyli pionowa płyta, ale między nią a blatem stołu znajduje się szczelina na piłkę. Showdown polega na odbijaniu przez zawodników piłeczki w taki sposób, aby przetoczywszy się pod ekranem, trafiła do bramki przeciwnika. Piłeczka wypełniona jest najczęściej metalowymi kuleczkami, które podczas jej ruchu wydają głośny dźwięk. Do gry zawodnik używa specjalnej rakietki. Każdy gracz w czasie meczu ma założoną rękawice na rękę, którą gra oraz ma założonegogle, dzięki czemu w rozgrywce mogą brać udział także osoby widzące.
Showdown jest grą zarówno indywidualną, jak i drużynową. W drużynie grają trzy osoby, w tym minimum jedna kobieta. Jeszcze są dwie odmiany debla, jeden tradycyjny, gdzie zawodnicy grają na zmianę, co przypomina drużynowe zawody. Oraz druga czeska odmiana debla. Polega ona na tym, że zawodnicy na raz stoją przy stole i na zmianę odbijają piłeczkę. Jest to bardzo szybkie i nie raz zmiany muszą następować co sekundę, a nawet szybciej. W Polsce odbyły się raz zawody czeskiego debla, gdzie nasi zawodnicy SMP w składzie Sławomir Cywka i Mariusz Miszuda zdobyli III miejsce.
Ojcem gry jest niewidomy Kanadyjczyk Joe Lewis, a jako datę jej powstania wskazuje się rok 1960.
Pierwsze mistrzostwa polski w showdown odbyły się w 2011 roku. Więcej o tej dyscyplinie możecie się dowiedziećna przykład tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *