Podsumowanie roku „W LABIRYNCIE” 2021

Nowy rok dla naszego stowarzyszenia rozpoczął się bardzo intensywnie. Udało nam się zorganizować grupę dwudziestoosobową i wspólnie wyjechać nad Polskie morze na turnus szkoleniowy.

„Naprawdę Można” dla osób niewidomych i słabowidzących.

Turnus zorganizowany był przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Sobieszewie. Instruktorzy prowadzili zajęcia indywidualnie z osobami, które mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Podczas zajęć z orientacji przestrzennej, cenne uwagi i podpowiedzi instruktorów weryfikowały dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia beneficjentów.
Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem poznawali nowe technologie, szczególnie aplikacje w telefonach komórkowych, np. umożliwiające korzystanie z pomocy asystenta lub odczytywanie informacji z kodów, oraz innych urządzeń np. znaczników. Natomiast w Wolnym czasie przedstawiciele stowarzyszenia przeprowadzali pokaz z Nordic Walking. Gdzie pokazano jak poprawnie i bez uszczerbku na zdrowiu chodzić przy użyciu kijków do nordic walking’u. Ponadto przewodnicy dowiedzieli się, w jaki sposób prawidłowo uprawiać ten sport wraz z osobą niewidomą, używając do tego celu tzw. szelek.

Głosowanie w konkursie IDOL 2021

Do edycji konkursu IDOL 2021 organizowanego przez Fundacje Szansa dla Niewidomych został zgłoszony Mariusz Miszuda Prezes naszego stowarzyszenia. Głosy było można oddawać do 4 czerwca 2021 r. W niniejszym konkursie Mariusz zdobył dobre 3 miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Pozwólcie na kilka słów o Mariuszu.
Mariusz Miszuda to szkoleniowiec z zakresu tyfloinformatyki i dostępności nowych technologii, prezes Stowarzyszenia „W Labiryncie”, twórca kanału „TYFLOAkademia”, promotor sportu i turystyki osób niewidomych. Pomysłodawca i realizator wielu działań aktywizujących niewidomych i budujących ich pozytywny obraz w społeczeństwie. Osoba znana i ceniona w środowisk. Pomimo braku wzroku, prowadzi niezwykle aktywne życie, inspirując innych do działania.

Grzegorz Służałek po raz drugi – obronił złoto

W maju nasz zawodnik Grzegorz Służałek znowu dodał kolejną pozycję do listy powodów do dumy naszego stowarzyszenia pokazując, że nie ma barier nie do pokonania. Potwierdził swoje umiejętności, ponownie zdobywając Złoty Medal IX Mistrzostw Polski w Judo Osób z Niepełnosprawnościami.

Zawody i turnieje 2021

Członkowie naszego stowarzyszenia i zawodnicy klubu SMP Chorzów aktywnie reprezentowali nas podczas następujących zawodów w 2021 roku.
1. Mistrzostwa Polski niewidomych i słabowidzących w narciarstwie biegowym (Kościelisko).
2. Indywidualne Mistrzostwa Stowarzyszenia CROSS w Szachach (Wągrowiec).
3. XIII Ogólny turniej niewidomych i słabowidzących w Bowlingu Beskidy (Bielsko–Biała).
4. Półfinał Mistrzostw Polski w Kręglarstwie Klasycznym osób niewidomych i słabowidzących (Gostyń).
5. Puchar Polski dla osób niewidomych i słabowidzących w BOWLINGU (Opole).
6. Deblowe Mistrzostwa Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w showdown (Boguszów-Gorce).
7. Ogólnopolskie Zawody w nordic walking Osób Niewidomych i Słabowidzących (Janików).
8. Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny w Showdown – Polska Południowa (Boguszów-Gorce).
9. OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ OSÓB NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH W BOWLINGU (Częstochowa).
10. Puchar Polski osób niewidomych i słabowidzących w showdown 2021 – IV MEMORIAŁ MICHAŁA WRZESIŃSKIEGO (Świdnik).
11. XIV drużynowe Mistrzostwa Polski w strzelectwie laserowym (Przemyśl).

Obozy i szkolenia sportowe 2021

W 2021 roku członkowie naszego klubu chętnie i aktywnie brali udział w różnych obozach/szkoleniach sportowych organizowanych przez stowarzyszenie CROSS. Były to m.in.
1. Obóz sportowy z zakresu NARCIARSTWA BIEGOWEGO (Kościelisko)
2. Szkolenie z zakresu showdown (Krynica – Zdrój)
3. Ogólnopolski obóz sportowy z zakresu pływania i nordic walking (Ustroń Morski)
4. Szkolenie z zakresu nordic walking (Lidzbark Welski)
5. Ogólnopolski obóz sportowy z zakresu żeglarstwa (Siemiany)
6. Szkolenie z zakresu bowlingu (Zakopane)
7. Ogólnopolski obóz sportowy dla osób 50+ (Poręba Wielka)
8. Ogólnopolski Obóz Sportowy (DARŁÓWKO) – Popularyzacja nordic walking, pływania, tańca.
9. Szkolenie z zakresu szachów (Sarbinowo)

TyfloAkademia – pierwsze takie miejsce w polskim Internecie

W minionym roku nasz branżowy projekt TYFLOAkademia wypłynął na szerokie wody. To jedyne takie miejsce w polskim Internecie – nie jest tylko hasłem, ale faktem niezaprzeczalnym. TYFLOAkademia skierowana jest nie tylko do osób niewidomych, ale również do wszystkich, dla których sprawy środowiska osób niewidomych są istotne i chcą się dowiedzieć jak osoby niewidome radzą sobie w czynnościach dnia codziennego. W minionym roku razem z firmą S2 Projekt Sp z o.o. stworzyliśmy tabliczki informacyjno-reklamowe „TYFLOAkademia” przystosowane dla osób z dysfunkcją wzroku. Pierwszą taką tabliczkę w Polsce otrzymał Ośrodek Rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Gdańsku Sobieszewie.
Ponadto firma PRESADO MAGDALENA ZWOLSKA zaprojektowała dla naszego stowarzyszenia wizytówki i ulotki promujące projekt TYFLOAkademii.
W drugiej połowie roku stworzyliśmy stronę internetową www.tyfloakademia.com do której odwiedzenia wszystkich Was serdecznie zapraszamy.

V Śląski Festiwal Nauki – Katowice

10 października nasze stowarzyszenie miało zaszczyt uczestniczyć w Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach organizowanym przez Uniwersytet Śląski.
Uczestnicy/goście festiwalu mogli zobaczyć przy naszym stanowisku szachy dla niewidomych, maszynę i tabliczkę brajlowską, karty itp. Była również okazja przejść się o szelkach dla niewidomych w ramach nordic walking, poznać zasady showdowna i spróbować swoich sił w tej grze.

AUDYT DOSTĘPNOŚCI – TARNOWSKIE GÓRY 2021

W ubiegłym roku zrobiliśmy pierwsze ważne kroki i w dwóch siedzibach Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, znalazły się udogodnienia dla tych z nas, którzy w pewnych dziedzinach mają szczególne potrzeby.
Dzięki owocnym konsultacjom i szerokiej współpracy naszego stowarzyszenia – W LABIRYNCIE, a Urzędem Miejskim w Tarnowskich Górach udało się wypracować rozwiązania, które są przede wszystkim funkcjonalne i czynią różnice. Prezes – Mariusz Miszuda, Wiceprezes – Sławomir Cywka oraz Członek Zarządu tarnogórskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych – pan Tomasz Pawleta przeprowadzili tzw. „audyt dostępności” by w siedzibie urzędu można było dokonać niezbędnych, pilnych i ważnych zmian. Panowie wskazali co wymaga zmian i co jest najbardziej potrzebne. W spotkaniu z ramienia Urzędu Miasta Tarnowskie Góry w konsultacjach uczestniczyli: Sekretarz Miasta – Aleksandra Gajda, Naczelnik Wydziału Administracyjnego – Justyna Słania, pracownik Wydziału Administracyjnego – Jarosław Franusik i koordynator ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej – Joanna Kapa.
Według wcześniej nakreślonych przez stowarzyszenie wytycznych, zarówno w Ratuszu jak i w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 2, zostały zamontowane między innymi:
– nakładki kontrastowe na schodach, tabliczki z napisami w Alfabecie Braille’a i z dodatkowym QR kodem na drzwiach każdego pomieszczenia w budynku, totupoint przed wejściem do obydwu budynków, udogodnienia w windzie polegające na głosowych komunikatach oraz tabliczkach w Alfabecie Braille’a i inne.

I gala W LABIRYNCIE – podsumowania i wyróżnienia

W Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 3 grudnia 2021 w Centrum biurowo – szkoleniowym w Katowicach przy ul Moniuszki 7 odbyła się uroczysta Gala zorganizowana przez Zarząd Stowarzyszenia „W LABIRYNCIE”, podczas której poza czasem wspólnej integracji, podsumowano działania stowarzyszenia oraz uhonorowano osoby zaangażowane w naszą działalność, pomoc przy realizacji różnych wydarzeń, projektów, pomysłów. Nagrodzono również członków stowarzyszenia – zawodników, którzy zdobyli dla naszego klubu – SMP – Sport Moją Pasją pierwsze trofea/medale.

Media o nas piszą – tu dowiecie się więce

j
W 2021 roku ukazało się wiele publikacji, artykułów, audycji o nas, o działalności naszego stowarzyszenia. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych (subiektywnie) publikacji.
Dwukrotnie udzieliliśmy wywiadu dla „Czas na Społeczeństwo” – Infokatowice.pl

Niewidomi narciarze, to coś czego na co dzień nie spotykamy. Rozmawiamy z Agnieszką Majnusz i Sławomirem Cywką – Infokatowice.pl

Czas na Społeczeństwo: „TyfloAkademia przekazuje treści nie pobierając czesnego”- rozmawiamy z Mariuszem Miszudą i Sławomirem Cywką – Infokatowice.pl

OCZAMI SHOWDOWNA – Nagroda Młodych Dziennikarzy – Reportaż po debiucie – Mateusz Macierakowski.

Na antenie Radia Katowice można było posłuchać o naszym projekcie tj TYFLOAkademia. Gościem Beaty Tomanek w jej autorskim cyklu „Technologiczne wtorki” był Prezes naszego stowarzyszenia Mariusz Miszuda.

Na fanpage Fundacji Vis Maior również ukazał się wywiad z prezesem naszego stowarzyszenia, który opowiadał o TYFLOAkademii.

Rok 2021 nie był dla nas łatwy, ale nie jest też rokiem straconym. Aktywnie w działaniu robiliśmy swoje, podejmowaliśmy wyzwania, centymetr po centymetrze zmienialiśmy otaczająca nas rzeczywistość, próbowaliśmy integrować środowiska… Życzcie nam, by rok 2022 był co najmniej tak owocny dla naszego stowarzyszenia jak ten miniony. Do zobaczenia w drodze.