Podsumowanie roku „W LABIRYNCIE” 2022

Rok 2022 był dla nas rokiem wyzwań, zmagań o lepsze, piękniejsze, spokojniejsze jutro, starań o większą dostępność, aktywizację sportową naszych członków, edukacje społeczeństwa. Był to rok walki ze stereotypami dotyczących osób niepełnosprawnych a nie ich pogłębianiem. Byliśmy wszędzie tam gdzie byliśmy potrzebni, dostrzegaliśmy to co niezauważalne dla oczu. Poznawaliśmy świat wachlarzem zmysłów, nie oglądając się za siebie. Podejmowaliśmy wyzwania i nie zejdziemy z tej ścieżki, bo wiemy, że warto, że trzeba, że świat stoi przed nami otworem, a tylko od nas zależy, jak go uszczkniemy. Zrobiliśmy wiele, ale i wiele jeszcze zostało do zrobienia. Poniżej przekazujemy Wam krótkie podsumowanie tego co się u nas działo:

W labiryncie 2022 r.

W LABIRYNCIE” ludzkich spraw – ludzie NIE ZWYKLI!

W styczniu w Oddziale Książki Mówionej Miejskiej Biblioteki Póblicznej w Katowicach odbyło się spotkanie z cyklu ludzie „Nie Zwykli”. Gościem specjalnym był Sławomir
Cywka, biegacz na długich dystansach, gracz w Showdowna, wiceprezes Stowarzyszenia W LABIRYNCIE, człowiek o wielu talentach, któremu wciąż chce się chcieć i wciąż jest ciekawy życia.

Niewidomi i niedowidzący pomagają w drodze na szczyt dostępności.

W ramach audytu dostępności który przeprowadziliśmy w Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologiczne mamy nadzieję, że udało się skutecznie zaimplementować rozwiązania, które są/będą przede wszystkim funkcjonalne i jeszcze bardziej przybliżą ten ciekawy świat skał, minerałów, roślin… osobom z dysfunkcją wzroku.

Ponadto udzieliliśmy obszernego wywiadu dla internetowego kwartalnika #DOSTĘPNOŚĆ. Co to takiego? #DOSTĘPNOŚĆ to cykl artykułów na temat dostępności przestrzennej, komunikacyjnej i informacyjnej dla osób z różnym stopniem sprawności, tak aby wszystkim żyło/pracowało i podróżowało się lepiej, wygodniej – po prostu szczęśliwiej.
Kwartalnik w 2022 roku skupia się na sporcie i rekreacji osób ze szczególnymi potrzebami. Kwartalnik wpisuje się w najbardziej aktualne debaty poświęcone aktywności osób z niepełnosprawnościami. Nasze Stowarzyszenie objęło patronat medialny niniejszy nr.

Natomiast w drugiej połowie roku Centrum Medyczne Beskidzka z Chorzowa nawiązało z naszym stowarzyszeniem współpracę w zakresie konsultowania placówki medycznej UROVITA w ramach projektu dostępność + dla zdrowia. Naszym zadaniem było udzielić wsparcia w zakresie oceny dostosowania strony internetowej dla osób ze specjalnymi potrzebami, głównie dla osób
z dysfunkcją wzroku.

Zwiedzanie jest fajne.

Wystartowaliśmy w bieżącym roku z akcją „ZWIEDZANIE JEST FAJNE”. To cykl wyjazdów, podczas których uczestnicy mieli okazję lepiej poznać nasz kraj, jego zabytki, kulturę, sztukę, posmakować dań kuchni regionalnej, lepiej się poznać, zintegrować.
Pierwszym miastem na celowniku był Kraków, gdzie zwiedziliśmy wystawę w WOMAI – Centrum Nauki i Zmysłów, a następnie zwiedziliśmy Muzeum Książąt Czartoryskich. Kolejnym miastem na naszej mapie był Rzeszów, gdzie w ramach naszej akcji zwiedziliśmy Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy.

Showdown nie tylko dla niewidomych – turniej powrócił po dwuletniej przerwie

W maju po 27 miesięcznej przerwie udało się i zorganizowaliśmy jubileuszowy X turniej z cyklu „SHOWDOWN nie tylko dla niewidomych; W
zawodach wzięli udział zawodnicy z całej Polski w tym zawodnicy widzący. Do końca tego roku odbyły się cztery turnieje przez które przewinęło się łącznie 24 osoby.
Organizatorem był klub SMP Chorzów, należący do stowarzyszenia „W Labiryncie”.

Ośrodek wsparcia i testów w Sosnowcu.

W czerwcu mieliśmy zaszczyt brać udział w oficjalnym otwarciu Ośrodka Wsparcia i Testów w Sosnowcu w Amfiteatrze Muszelka w Parku Miejskim im. Jacka Kuronia. Jako Stowarzyszenie W
LABIRYNCIE mieliśmy swoje stoisko, a także jako klub sportowy SMP – Sport Moją Pasją prezentowaliśmy grę showdown.

Akcja Netto – Sąsiedzka Moc.

Spośród 1 300 projektów złożonych do akcji Netto – Sąsiedzka Moc, zgłoszony przez Stowarzyszenie „W LABIRYNCIE” projekt pod nazwą; „Łatwiej do celu – Kultura rozrywka i sport dla wielu&quot” został zakwalifikowany przez komisję programu Sąsiedzka Moc do drugiego etapu, czyli głosowania w
sklepach. Zgłoszony projekt może UZYSKAĆ WSPARCIE FINANSOWE OD NETTO.

SMP w 2022 r.

Osiągnięcia sportowe członków stowarzyszenia „W Labiryncie”

W czerwcu w Luboniu koło Poznania po raz trzeci Grzegorz Służałek obronił tytuł mistrza Polski w
JUDO w grupie osób z dysfunkcją sensoryczną.

kolejny Puchar Polski w Nordic Walking w Parku w Świerklańcu na dystansie ok 5km. Tym razem w Piekarach Śląskich po raz pierwszy w kategorii B2 kobiet puchar dla naszego klubu
zdobyła Jadwiga Bobeł.

Nasz instruktor nordic walking i zarazem klubowy kolega Krzysztof Marciński zajął III miejsce w
kategorii Open mężczyzn w rywalizacji Aktywny wrzesień – nordic walking organizowany przez
Aktywne Miasta.

Członkowie naszego stowarzyszenia i zawodnicy klubu SMP Chorzów aktywnie reprezentowali nas
podczas następujących zawodów w 2022 roku.

 1. Mistrzostwa Polski w narciarstwie biegowym – Kościelisko,
 2. Drużynowe mistrzostwa Polski w Showdown -Ustka,
 3. Puchar Polski w NORDIC WALKING –Piekary Śląskie,
 4. Ogólnopolski turniej w BOWLINGU SPORTOWYM – Tarnów,
 5. Mistrzostwa "CROSS w szachach – Wągrowiec,
 6. Puchar Polski w NORDIC WALKING – etap Ii – Puszczykowo,
 7. XVI indywidualne mistrzostwa Polski w BOWLINGU – Łódź,
 8. Puchar Polski BOWLING GRAND PRIX POLSKI OSÓB NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH BOWLING
  – Opole,
 9. Puchar XXX-lecia Stowarzyszenia CROSS w showdown – Sękocin Stary,
 10. Drużynowe Mistrzostwa Polski, Pucharu Polski w NORDIC WALKING – Janikowo,
 11. Międzynarodowy towarzyski turniej PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament II. – Sopot,
 12. Półfinały Indywidualnych Mistrzostw Polski Mężczyzn w Showdown – Rowy,
 13. Ogólnopolski turniej w BOWLINGU – Częstochowa,
 14. Ogólnopolskie zawody w strzelectwie laserowym – Sękocin Stary.

W 2022 roku członkowie naszego klubu chętnie i aktywnie brali udział w różnych obozach/szkoleniach sportowych organizowanych przez stowarzyszenie CROSS. Były to m.in.

 1. Obóz sportowy z zakresu narciarstwa biegowego – Kościelisko,
 2. Szkolenie z zakresu brydża – Ustka,
 3. Szkolenie z zakresu bowlingu – Zakopane,
 4. Szkolenie z zakresu warcabów – Ustka,
 5. Szkolenie z zakresu showdown – Krynica-Zdrój,
 6. Szkolenie z zakresu nordic walking – Lidzbark,
 7. Szkolenie z zakresu warcabów – Suwałki,
 8. Szkolenie z zakresu szachów – Wągrowiec,
 9. Szkolenie z zakresu Kręgli Klasycznych – Pucko,
 10. Ogólnopolski obóz sportowy z zakresu żeglarstwa, Siemiany/Sarnówek,
 11. Ogólnopolski obóz sportowy dla osób 50+, Chyrowa.

TYFLOAkademia

Głosowanie w konkursie IDOL 2022 r.

Do tegorocznego konkursu organizowanego przez Fundacje Szansa dla niewidomych został zgłoszony nasz projekt TYFLOAkademia, gdzie po zwycięstwie regionalnego konkursu awansował do ogólnopolskiej edycji IDOL 2022 w kategorii media.

TyfloAkademia – pierwsze takie miejsce w polskim Internecie.

W kwietniu obchodziliśmy drugie urodziny kanału TYFLOAkademia, a także udało nam się wyemitować jubileuszowy setny odcinek, w którym to odpowiadaliśmy na Wasze pytania. Od przeszło dwóch lat jesteśmy z Wami i dla Was. Poprzez nasz kanał na YouTube pokazujemy świat osób niewidomych, ich pasję, zainteresowania, sposoby radzenia sobie w czynnościach dnia codziennego.
Ponadto we wrześniu TYFLOAkademia gościła w Warszawie na konferencji REHA FOR THE BLIND IN
POLAND organizowaną przez Fundację Szansa dla niewidomych.

TYFLOAkademia w ciemności.

Wraz ze Stowarzyszeniem „W LABIRYNCIE” ruszyliśmy z ogólnopolską akcją pt. „TYFLOAkademia w ciemności”. Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy na naszej mapie były Katowice oraz Ważne Miejsce Tajemnica Ciemności.
Drugim miejscem jakie odwiedziliśmy na naszej mapie było Opole i Niewidzialna Przestrzeń. Odwiedzając oby dwa miejsca z pewnością zauważycie nasze plakaty promujące kanał
TYFLOAkademia.

Tylko tyle albo aż tyle. Dziękujemy, że w tym czasie byliście z nami i towarzyszyliście nam w tej podróży. Dziękujemy za Wasze wsparcie, cenne wskazówki, pomysły. W nowym 2023 roku życzymy Wam wielu sukcesów w różnych obszarach życia, zachwytu życiem, satysfakcji z podjętych działań oraz zdrowia i sił do realizacji swoich planów i marzeń. Do zobaczenia W Labiryncie codzienności.