Komunikacja miejska dla Niewidomych

„Komunikacja Miejska Dla Niewidomych” polega na zwiększeniu dostępności komunikacji miejskiej dla osób niewidomych. 

Programy takie jak DotWalker lub Seeing Asistant Move korzystają z powszechnie dostępnej mapy Open Street Map (OSM) i informują osoby niewidome o obiektach znajdujących się wokół nich za pomocą sygnałów głosowych. Mapa OSM jest podobnie jak Wikipedia rozwijana przez społeczność i to właśnie społeczność umieściła na mapie obiekty tak ważne z punktu widzenia osób niewidomych np. przystanki autobusowe i tramwajowe razem z wiatami, przejścia dla pieszych, przejścia podziemne, ulice i skrzyżowania, sygnalizacje świetlne i wiele innych. Niestety nie wszystkie obiekty są opisane na tyle dobrze, aby mogły być właściwie interpretowane przez osoby niewidome.

Nasze zadanie polega na dodaniu możliwych do interpretacji przez osoby niewidome informacji do nazwy przystanków, które pozwolą na jednoznaczną identyfikację, w którą stroną jadą autobusy i tramwaje. Przykładowo wsiadając do autobusu 632 na przystanku Katowice AWF, możemy pojechać w kierunku centrum Katowic lub w kierunku Chorzowa. 

Naszym celem długoterminowym jest stworzenie ogólnopolskiej aplikacji ułatwiającej osobom niewidomym przemieszczanie się komunikacją miejską nie tylko poprzez odczyt obiektów z map takich jak OSM, ale również możliwość przeglądania rozkładu jazdy i uzyskania informacji o dokładnym czasie odjazdu autobusu lub tramwaju na podstawie pozycji GPS. 

Liczymy na współpracę z ZTM oraz wsparcie dostawców tak cenionych aplikacji wśród osób widzących, jak MobileMPK, czy JakDojadę.
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną organizacji
Rozwiązania dla Niewidomych