Showdown nie tylko Dla Niewidomych – integracja poprzez nowoczesną edukacje i sport

logo FUNDACJI TESCOInformacje o projekcie

Projekt „SHOWDOWN NIE TYLKO DLA NIEWIDOMYCH – integracja poprzez nowoczesną edukację i sport”.

Stowarzyszenie „W LABIRYNCIE” informuje, że w okresie od 09.09.2019 do 29.11.2019 r. realizuje projekt” SHOWDOWN NIE TYLKO DLA NIEWIDOMYCH – integracja poprzez nowoczesną edukację i sport”
Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „STOCZNIA” w ramach VI edycji programu „Decydujesz, pomagamy”, organizowanego przy współpracy z Tesco (Polska) Sp. z o.o.

Projekt ma na celu uświadomienie młodym ludziom poprzez zajęcia praktyczne jak funkcjonują osoby Niewidome w codziennym życiu i jak im pomóc. Dzięki temu nie tylko wzrośnie ich wrażliwość na osoby niepełnosprawne, ale rozwinie się także umiejętność odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Ponadto młodzież pozna między innymi techniki bezwzrokowego uczenia się, poruszania oraz radzenia sobie w codziennym życiu.

Projekt skierowany jest do uczniów, nauczycieli i opiekunów szkół na terenie głównie Chorzowa, ale i miast ościennych. W projekcie może brać udział od pięćdziesięciu, do dwustu osób.

W projekcie udział wezmą 3 szkoły podstawowe. Projekt będzie podzielony na 3 etapy:

    1. Warsztaty w każdej szkole trwające 2 godziny,
    2. Treningi prowadzone przez osoby niewidome w Showdown – forma prowadzenia zajęć dostosowana będzie do możliwości uczniów,
    3. Turniej między szkolny w showdown z udziałem osób niewidomych. Zawody będą rozgrywany systemem drużynowym. Z każdej szkoły zostanie wyłoniona jedna drużyna. Celem turnieju będzie wyłonienie zwycięscy.

Jakie korzyści dzięki projektowi odniesie lokalna społeczność?

Dzięki temu, że młodzi ludzie poczują się jak osoby niewidome nie tylko wzrośnie ich wrażliwość na osoby niepełnosprawne, ale rozwinie się także umiejętność odnalezienia się w nowej rzeczywistości oraz wyobrażenia sobie, jakie trudności napotyka osoba niewidoma w różnych sytuacjach. Młodzież pozna problemy, z którymi zmagają się osoby niepełnosprawne i sposoby, jak można im pomóc. A dzięki zajęciom sportowym będą bardziej otwarte na nowe znajomości i pomoc międzyludzką.